Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /arkam/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 597

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /arkam/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 597

Różne zastosowania konglometaru kwarcowego

Konglomerat kwarcowy to rodzaj skały osadowej, która inaczej nazywana jest zlepieńcem albo żwirowcem. Złożona jest z ziaren żwiru i okruchów skał, które zespolone są ze sobą lepiszczem i najczęściej występują razem z piaskowcem. W branży budowlanej wykorzystuje się natomiast konglomerat kwarcowy, który jest kompozytem i bywa również określany terminem kwarcogranit. Kompozytowy konglomerat kwarcowy w 95% składa się z naturalnych kwarców, a resztę składu stanowią elastyczne żywice polimerowe z jonami srebra. Unikalne właściwości fizyko-chemiczne konglomeratu sprawiają, że jest szeroko wykorzystywany w domach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej.

Czym się charakteryzuje konglomerat kwarcowy?

Konglomerat kwarcowy składa się z naturalnych kwarców oraz żywic, polimerów i innych dodatków. To właśnie unikalny skład sprawia, że surowiec ten może być wszechstronnie wykorzystywany. Konglomerat kwarcowy jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki żywicom polimerowym. Produkcja na bazie naturalnych kwarców warunkuje z kolei estetyczny wygląd. Jego najważniejszą właściwością jest jednak antybakteryjność, uzyskiwana dzięki wzbogacaniu składu jonami srebra. To właśnie z tego powodu produkty z konglomeratu kwarcowego są całkowicie odporne na atak biologiczny. Nie poddają się pleśni, grzybom, bakteriom czy wirusom. Dodatkowo, konglomerat kwarcowy jest obojętny chemicznie, co warunkuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Jest odporny na działanie preparatów czyszczących.

Materiał jest jednorodny i przez to atrakcyjny wizualnie, a jego kolor nie ulega zmianie pod wpływem promieni UV. Nie musimy się martwić, że powstaną na nim rysy lub plamy, co znacząco zwiększa walory użytkowe. Jest odporny na zawilgocenie, skrajną temperaturę i kwasy. Jego gładka powierzchnia gwarantuje łatwe utrzymanie czystości.

Jak można wykorzystać konglomerat kwarcowy?

Wykańczanie i aranżacja wnętrz to najważniejszy sektor, wykorzystujący konglomeraty. Odporność biologiczna sprawia, że konglomerat kwarcowy doskonale nadaje się do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach sanitarnych o zwiększonym poziomie wilgotności. Armatura sanitarna z konglomeratu kwarcowego szczególnie chętnie stosowana jest w budynkach użyteczności publicznej, w których znaczne natężenie ruchu wymusza przestrzeganie restrykcyjnych norm higienicznych. Blaty z konglomeratu można spotkać w toaletach publicznych, hotelowych stołówkach oraz w szpitalach i na basenach. Z powodu walorów antybakteryjnych rozwiązanie to jest równie często wybierane przez inwestorów prywatnych. Konglomerat kwarcowy wykorzystywany jest także do produkcji schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Takie konstrukcje są nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również spełniają normy budowlane. Czynniki atmosferyczne nie niosą w tym przypadku ryzyka zmiany właściwości. Co więcej, konglomerat piaskowy sprzedawany jest najczęściej w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu produkt można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Możliwości zastosowania konglomeratów są niemal nieograniczone. Konglomeraty kwarcowe są niezastąpione w produkcji blatów laboratoryjnych. Można je również wykorzystać w postaci okładziny ściennej, a nawet jako alternatywę tradycyjnej posadzki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je do wykończenia schodów albo wykonania parapetu. Wykonuje się z nich także szafki kuchenne oraz blaty w restauracjach i pubach czy lady sklepowe. Z konglomeratu można wykonywać również wanny, umywalki, brodziki i zlewozmywaki kuchenne. Konglomerat jest elastycznym materiałem, więc pozwala produkować konstrukcje wielkoformatowe. Przykładem nietypowego zastosowania są między innymi kominki z konglomeratu.