Posadzka z piaskowca – czy warto ją wybrać?

Kamień naturalny to materiał, który od bardzo dawna jest wykorzystywany przez człowieka w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Różne rodzaje kamienia, takie jak marmur, granit, piaskowiec czy kwarcyt, mają trochę inne właściwości, ale łączy je bardzo duża trwałość, odporność na uszkodzenia oraz niezwykle piękny i klasyczny wygląd. Dzięki temu kamień naturalny stał się materiałem ponadczasowym i można go stosować zarówno wtedy, gdy urządzamy nasze mieszkanie w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

 

Cechy posadzek z piaskowca

Piaskowiec to rodzaj skały osadowej o niskiej ziarnistości, która może występować w bardzo wielu wariantach kolorystycznych, począwszy od czerwonych i żółtych, aż po ciemnoszare. Z tego rodzaju kamienia produkuje się elementy ogrodzeń, okładziny elewacji, a także wykończenia ścian oraz podłogi. Jeśli chcemy mieć w swoim domu posadzkę wykonaną z piaskowca, to do wyboru mamy płyty o różnych wymiarach i grubości oraz wykończeniu matowym lub błyszczącym, zależnie od naszych preferencji.

Naturalny piaskowiec jest kamieniem bardziej miękkim niż granit i mniej odpornym na czynniki chemiczne oraz nasiąkanie wodą, dlatego wykonane z niego płyty dodatkowo nasyca się substancjami znacznie zmniejszającymi jego nasiąkliwość i zwiększającymi wytrzymałość. Dzięki czemu może być bez przeszkód stosowany na posadzki w naszym domu. Dodatkowo z płyt piaskowca można również układać posadzki na balkonach i tarasach, ponieważ jest to materiał odporny na niskie temperatury i mróz.

Wprawdzie piaskowiec położony na podłodze nie jest tak trwały jak granit, ale w zamian za to jego cena jest niższa i do wyboru mamy bardzo wiele odcieni żółci, brązu i szarości, które nadadzą wnętrzu naszego domu wrażenia ciepła oraz przytulności. Warto jednak pamiętać, że przy odpowiedniej dbałości o ten rodzaj kamienia naturalnego i dodatkowym zabezpieczaniu go substancjami chemicznymi zmniejszającymi nasiąkanie staje się on dużo trwalszy i będziemy mogli cieszyć się wykonaną z niego podłogą przez bardzo długi czas.