Parapety marmurowe. Produkt na wieki!

Parapety pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną w każdym domu, ale przede wszystkim chronią budynek przed wilgocią i zaciekami. To ponadczasowy wynalazek ludzkości, który z oknem tworzy idealne dopełnienie wnętrza. Parapety marmurowe wybiera się „raz na zawsze”, dlatego warto podjąć odpowiednią decyzję już na etapie projektowania.

Najwyższa jakość

Najpierw należy zastanowić się, jaki materiał będzie trwały i odporny na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Najczęściej wybierane są ceramika lub kamień, ale nie wszędzie można je stosować. Mają bogatą kolorystykę, wytrzymałość i nie wymagają częstej konserwacji. Nie pasują do drewnianych domów czy elewacji z sidingu. Parapety wykonuje się tuż po zamontowaniu okien, bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego wymiaru. Kolejną kwestią jest zrobienie idealnej zaprawy do murowania i ich poprawne zamontowanie. Gwarantuje to nam prawidłowe osadzenie parapetu bez żadnych nierówności czy wykwitów. Należy pamiętać o zastosowaniu rozwiązań na przecieki i zacieki, by w przyszłości uniknąć zawilgocenia ścian. Nawet o parapety najwyższej jakości należy dbać. Aby nie powstawały na nich przebarwienia, trzeba je co jakiś czas dokładnie czyścić.

W zgodzie z wnętrzem

Parapet zakrywa wszelkie nieestetyczne materiały po zamontowaniu okna. Dlatego też jest niezbędny w wystroju wnętrza i zabezpieczeniu grzejników od góry. Do parapetów marmurowych używa się trwałych materiałów, odpornych na ścieranie, uszkodzenia czy zawilgocenie (np. w przypadku łazienki). Oprócz funkcji ochronnych pełnią też rolę dekoracyjną. Bardzo ważne jest, by parapet nie dominował w pomieszczeniach, tylko dopasował się do podłogi, blatu lub mebli. Kolor musi pasować do całego wnętrza, np. do białych okien idealnie pasuje delikatny i jasny marmur. Próbki kolorów można porównać wcześniej, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Jeżeli chcemy dodatkowo obudować grzejnik, pamiętajmy o utrzymaniu harmonii z parapetem. Efekt stylowego wnętrza osiągniemy, stosując się do zasad wykończenia wnętrz.